Göbeklitepe – İnsanlık Tarihinin Başlangıcı

Göbekli tepe benim için bir kaç yıl öncesine dayanan bir ilgi noktası olmaktan pek öteye gidemedi aslında. Ancak burada yapılan araştırmaların Türkçe de yayınlanmaya başlaması ile birlikte bölgede oldukça fazla değişiklik gerçekleşiyor ve ben bunları merak eden biri olarak bu değişikliklere seviniyorum. Bu yeni Bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Göbeklitepe – İnsanlık Tarihinin Başlangıcı – TEASER

Günümüzden yaklaşık 12.000 yıl önce inşa edilen ve Dünyanın İlk Tapınağı olarak adlandırılan Göbeklitepe, keşfedilmesinden sonra insanlık tarihine daha önce hiç düşünülmemiş yeni bir bölüm ilave etti.

Göbeklitepe Symposium Videos

Tüm dünyanın gözünün üzerinde olduğu bu önemli arkeolojik alan hakkında elde edilen bilimsel verileri ve düşünceleri paylaşmak üzere 6 Ekim 2012 tarihinde bir sempozyum gerçekleşti. Sarıkız Limited ve Şanlıurfa Belediyesi’nin katkılarıyla gerçekleşen sempozyuma Neolitik Arkeoloji uzmanı Prof. Trevor Watkins, Göbeklitepe kazı başkanı Prof. Klaus Schmidt, Astronomi ve Astrofizik uzmanı Prof. B.G.Sidharth katıldılar. Katılımcıların sunumları aşağıdaki bağlantılardan izlenebilir. http://göbeklitepe.com

Öncelikle belirtmek isterim ki bu konu hakkında artık bir websitesi mevcut ve benimde ordan aldığım bilğiler ile size aktardığımı düşünecek olursak oldukça faydalı bilğiler var. http://göbeklitepe.com mutlaka ziyaret edilesi bir site.

Bu notdan sonra zilere birkaç bilgi daha verebilirim.

bölgede bulunan arkeolojik kalıntıların sergilenmesi amacı ile Göbeklitepeye yakın bir noktada konumlandırılmış bir müze açıldı. Oldukça güzel oan müze mutlaka ziyaret edilmeli https://www.muze.gov.tr/tr/muzeler/gobeklitepe-orenyeri Peki bu müzede neler mi var ona da söyle göz atabilirsiniz….

https://www.google.com.tr/search?q=g%C3%B6beklitepe+m%C3%BCzesi&dcr=0&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwiXyc3Li_LZAhWJXiwKHdoqBFUQsAQINA&biw=1920&bih=966
Bu kadarfotograftan sonra neden gideyim ki dediğinizi duyar gibi  oldum…

Şimdi bu yukarıdaki Prinscreen e iyi bakmanızı rica ediyorum. Altta solda görünen yer müze, Üstte üçgenimsi yer ise asıl müze. Örenyerine oldukça yakın olan müze ile beraber ören yeri mutlaka ziyaret edilmeli.

Bu konuyla alakalı verilen “Göbekitepe’nin günümüze bu denli mükemmel olarak korunmuş şekilde kalması da arkeologları şaşırtan bir diğer konu. Yapılış yılından yaklaşık bin yıl sonra onlarca ton toprak ve çakmaktaşları ile tamamıyla gömüldüğü bilinen Göbeklitepe’nin niye gömüldüğü de cevabı bilinmeyen sorular listesinde yer alıyor.”  bilğisi bence en gizemli durum. Ne dersiniz siz de ilk fırsatta burayı bir gezmek istermisiniz.?

Vaktim yok ben gidemem malasef derseniz de;

360 derece gezi

Bu adresten siz de ordaymış gibi gezebilirsiniz.

O da yetmez derseniz bi arkadaş 360 video çekmiş buyrun

Bir de konuyla ilgili bu güzel siteyi buldum…

http://www.zeropointintime.com/

ve şimdi de birkaç belgesel ile konuyu daha derinlemesine inceleyebilelim

Bakış açısı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.