Adana Gökkaya HES Tüneli

Yıllar geçse bile zaman aksa bile, güzel günler asla unutulmuyor. Tünelcilik zor zanaat, iş değildir tünelcilik, ustalık gerektiren bir meslektir. Hiçbir okulda öğretmezler yer altında birkaç ayda yaşadıklarınızı. Yerin altı hiçbir zaman üstü gibi olmadı. Bunu en çok da orda çalışanlar bilirler.

Hesap kitap tutmaz yerin altında, bu yüzden dostluklar da hesapsızca olur.

Kimlerin isimlerini yazayım bilemedim. Ki itiraf edeyim unuttum kimisinin ismini bile. Uzun zaman her şeyi unutturuyor. Ama biliyorum ki kiminle karşı karşıya gelsem bu gün; sarılırım hasretimi gidermek için. içimi dökmek için bir çay içerim hemen ve anlatmaya başlarız eski günleri. Hepinizden çok şey öğrendim. Hepinizi çok özledim.

Tünelcilik Sevmeden yapılacak meslek değildir. Zorunda dahi olsanız yapamazsınız. Seviyorsanız da başka meslek yapamazsınız.

Dedik ya zaman hızla akıyor. Bunca güzel anıyı koyalım buraya dursun. Unutmadıklarımla beraber…

Bunca zaman geçmesine karşın halen daha ilk tünel çalışmam olmasından dolayıdır ki bende büyük anılar barındıran bu hes tünllerinde çalıştığım ortam ve çalıştığım değerli insanlar içimde yer etmişlerdir.

Adanada yaşadığım yaşam alanım çok da yaşanılabilir değildi. Zamanın şartlarına göre denilebilirse de bir köy evi o zamanki şartları bize anlatabilirmi bilemiyorum.

Adanada bir de hatırladığım bir hesap makinesi var. Bu hesap makinesi o zamanlar ölçüm cihazlarının yeterli hesabı dirket olarak yapamamasından kaynaklı olarak dogrultu eğim değerlerinin bellirli bir formül ile hesaplanması amacı ile kullanılıyordu.

Bir Cevap Yazın