Tünel İş Programı (primevera yoksa?)

Tünel yapımında, zaman para demektir. tabiki bir çok inşaat sektöründe zaman için karışğın ın para olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Ancak tünel çalışmaları yapım metodoloji geregi dar alanlarda ve birbiri sürekliliği olan işler olması nedeni ile bir noktada birden fazla işin yapılması çoğu zaman mümkün olamamaktadır. Bu yapım yöntemleri de işin süresinin uzamasına ve işin maliyetinin artmasına neden olmaktadır. İş programlanması işlerin birbiri ile çakışmamasını ve çakışan işlerin birbirine engen olamayacak şekilde programlanabilmesini sağlayabilmektedir.

Üstyarı Kazısı
Altyarı Kazısı
İnvert Kazı
Bernold Sheets İksa İmalatı (Altyarı)
İnvert Betonu
Bernold Sheets İksa İmalatı
(Üstyarı)
Kemer Betonu
Tünel İşleri kalemleri

Bir çok tünelde benzer ana kalemler olmakla beraber farklılıklarda olabir, ancak süreç takibi mühendisler tarafından belirlenir. süreçlerin belirlenmesinden sonra ise işin süresinin hesaplanmasına başlanılabilir.

İşin AdıToplam İmalat (mt) Planlanan İmalat (mt)  Tamamlanan İmalat (mt)  Kalan İmalat(mt) 
Kemer Betonu550,00550,00                           –                     –  
İşin Adı – işin miktarı ile doğru orantılıdır

süreçlerin süresinin belirlenmesi yapılacak işin miktarı ile ilgili olduğundan yapılacak imalat kalemlerinin iş miktarlarının belirlenmesi sağlanır. İş miktarına göre kalan iş yapılan düzenleme ile görülebilir ve tabiki de kolaylaşmış olur.

Bu İşin belirli sürede ne kadar yapılacağı belirlenir ve günlük veya haftalık düzenlerde işin yapılacak miktarı girilerek sürenin işin ve diger işlerin koordinasyonu sağlanır.

Bir Cevap Yazın

2 Comments